НДР 0111U001868, НТУУ «КПІ» – ВПІ–1/2011, «Методи і засоби удосконалення термотрансферного друку на тканинах», науковий керівник – доцент Розум Т. В.

Для друкування на тканині одиничними або невеликими накладами використовують термотрансферний друк (надалі – ТТД). Особливістю ТТД є те, що фарбове зображення наноситься на спеціальний папір, а вже з нього воно переноситься на тканину. Тобто саме фарбове зображення наноситься на порівняно гладку поверхню (полімерний шар), проте у процесі перенесення, фарбове зображення вступає у контакт з досить розвиненою поверхнею, що має нещільну структуру. В залежності від складу тканини та її характеристик, процес перенесення зображення досить нестабільний і якість продукції може бути різною. Окрім того, на відміну від друкованого зображення на папері, вироби на тканині піддаються впливу різних природних та експлуатаційних факторів.

Для одержання відбитків з нормованими показниками якості та оптимізації процесів ТТД для різних за складом тканин було встановлено оптимальні робочі режими перенесення зображення з проміжного паперу. Окрім того проведені дослідження дозволили встановити стійкість фарбових шарів до дії реагентів та їх світлостійкість, а також  стійкість зображення до стирання.

Це дало змогу розробити рекомендації: щодо технологічних режимів перенесення зображень на різні за складом та характеристиками тканини; з вибору способу ТТД в залежності від умов експлуатації текстильного виробу; з додрукарської підготовки оригіналу для одержання готової продукції з визначеними колірними характеристиками.

Встановлення оптимальних режимів ТТД, унормування колірних характеристик оригіналу, виходячи з особливостей самого ТТД, а також встановлення режимів експлуатації виробів дозволило забезпечити стабільний друкарський процес, інтенсивність і насиченість відбитків, відтворення оригіналу без значних спотворень. Окрім того це дало можливість збільшити термін експлуатації виробів з нанесеним зображенням ТТД.